KOCAELİ HABERLERİ:
Vali Yavuz 4 ilçe Muhtarlarıyla Bir Araya Geldi

Akçakoca toplantı salonunda ağırladığı muhtarlarımızla tek tek tanışarak, sorun ve taleplerini dinleyen Vali Yavuz, yapmış olduğu açıklamalarında;  “Öncelikle hepinizi sevgiyle selamlıyor, hoş geldiniz diyorum. Hem tanışalım hem de bizlere ileteceğiniz sorunlarınız varsa dinleyip burada bulanan kurum ve kuruluş müdürlerimiz birlikte sorunların çözümü noktasında hareket edelim istedik. Çünkü sizler bizim mahallerimizdeki gören gözümüz, işiten kulağımız ve dokunan şefkat elimizsiniz. Aynı zamanda devletimizin en ücra köşesindeki temsilcilerisiniz. Bu anlamda sizleri çok seviyor ve önemsiyoruz. Hepinizin bildiği gibi Sayın Cumhurbaşkanımız da sizleri çok önemsiyor, her daim sizlerin ihtiyaç ve sorunlarının çözülmesi noktasında da bizleri talimatlandırıyor. Bizde bu anlayışla sizlerin her daim yanınızda olmaya, sıkıntılarınızı, sorunlarınızı çözmeye gayret ediyoruz. Belki anlık çözemesek bile sizleri dinlemeye ve dertlerinizle dertlenmeye büyük önem vereceğimizi buradan ifade etmek istiyorum. Yine toplantımızda çok kıymetli jandarma komutanımız, emniyet müdürümüz ve bunun dışında eğitimden sağlığa diğer kurum ve kuruluş müdürlerimiz de burada yanımızdalar. Onlar da yine sizlerin ihtiyaç ve sorunlarınızın çözüm noktasında gayret sarf edeceklerdir. Bu vesileyle hem Kocaeli’miz için hem benim şahsım için bu güzel ile Vali olarak atanmamın hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 7/24 bana ulaşabileceğinizi de ifade etmek istiyorum. Önümüzdeki süreçte tüm mahalle muhtarlarımızla bir grup oluşturmak suretiyle ihtiyaç ve sorunlarınızı ulaştırmanızı da sağlayacağız. Telefon numaramı sizlere vereceğiz ve mahallelerinizde herhangi bir sıkıntı veya sorununuz olduğunda bana bu numaradan ulaşabilirsiniz. Mutlak suretle döneceğimizi bilin.” ifadelerine yer vererek, anlık olarak muhtarlarımıza ulaşma imkânına sahip olacaklarını belirtti.  

Şanlı Tarihimiz, Şanlı Geçmişimiz Bizim En Büyük Referansımızdır

Hizmetkâr devlet anlayışını benimsemiş ve bunu yüzyıllardır uygulamış bir milletin evlatları olduğumuzu belirten Vali Yavuz: “Tarih sahnesine dün çıkmış değil,  yüzyıllar boyu dünya üzerinde imparatorluklar kurmuş Hakkı hukuku haykırmış, gözyaşı silmiş, sömürmemiş,  bizâtihi hizmet etmiş bir milletin evlatları olarak hayatımıza devam ediyoruz. Dolayısıyla köklü medeniyetimizden ve tarihimizden aldığımız güçle ve bu özgüvenle yolumuza devam ediyoruz. Dolayısıyla dün tarih sahnesine çıkmış gibi davranmanın ne bize ne de hiç kimseye bir faydası yoktur. Bu yüzden de şanlı tarihimiz, şanlı geçmişimiz bizim en büyük referansımızdır. Bu şanlı tarihimizin en önemli noktası da insana verilen değerdir. Bana Türk kültür ve medeniyetini tek bir kelimeyle tarif et deseler medeniyetimizin adını ‘Sevgi Medeniyeti’ koyarım.  Dünyanın hiçbir ülkesinde hiçbir medeniyette bu denli sevgi odaklı bir yaklaşım söz konusu değildir.”

Kimsesizlerin Kimi Olmayı Asla Unutmayın

Kimsesizleri unutur hale gelirsek bunun en büyük yanlışlarımızdan bir tanesi olacağına vurgu yapan Vali Yavuz: “Kimsesizlerin kimi olmayı unutmayın. Aksi takdirde tahtlarınız tabutlarınız olur. Önceliğimiz fakir fukara, garip gureba olmalıdır. Nitekim son dönemde de dikkat ederseniz devletimizin vatandaşımızın yanında nasıl yer aldığını hep beraber görürsünüz. Mesela bu Vefa Sosyal Destek Gruplarını en yakinen sizler biliyorsunuz. Şu ana kadar 375 bine yakın talep yerine getirilmiş. Birçoğunun hayran olduğu ve batı batı diye peşinden koştuğu batıda; insanlar ölüme terk edilmiş ve binlerce insan, yaşlı ölmüştür. Bu ülkede hiçbir huzurevinde bakımsız kimse kalmamıştır. Bırakın huzurevini yalnız yaşayan yaşlılarımız da dâhil bütün yaşlılarımız, bu Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından kapı kapı gezilmiş ihtiyaçları giderilmiştir ve bunda da sizler çok büyük bir rol aldınız. Bunu neyle izah edeceksiniz,  bunu medeniyetinizle, geçmişinizle izah edeceksiniz. Çünkü biz babamızdan,  annemizden,  ninemizden böyle gördük ve sizlerde şimdi evlatlarımıza aktaracaksınız, bizlerde evlatlarımıza aktaracağız, bu bir zincirin halkalarıdır.  Allaha hamt olsun ki bu millet her zaman gözyaşı silmiş, yüzlerdeki tebessümün sebebi olmuştur. İnşallah bizlerde aynı anlayışla bu ülkeyi gelecek nesillere böyle teslim edeceğiz.” dedi.

Mutlu ve Huzurlu Bir Türkiye’yi İnşa Edeceğiz

Önyargıları bir tarafa bırakarak herkesi tanımaya çalışacaklarını ifade eden Vali Yavuz:  “Bu yüzden çok çalışacağız, birbirimizi seveceğiz,  farklılıklarımızı zenginlik gibi göreceğiz. Ön yargı kadar insana zarar veren hiçbir şey yoktur dünyada.  Bugün özellikle hem tanışmak hem de böyle bir sohbet de yapalım istedim. Tekrar söylüyorum inşallah bu ülkeyi çok daha iyi noktalara hep beraber taşıyacağız. Hep beraber daha güçlü bir Türkiye da müreffeh, ama daha mutlu ve huzurlu bir Türkiye’yi inşa edeceğiz. Dünyada bilimsel ve teknolojik gelişmeler aslında insanı huzursuz etmeye, mutlu etmemeye başladı. İnsanın ruh huzurunu da iç huzurunu da temin etmemiz gerekiyor. Sadece zenginleşmek bir nihai hedef olmamalı, diğer taraftan gelişirken, zenginleşirken huzurlu bir toplum oluşturabilmeyi de başarabilmemiz gerekiyor. Kendisiyle barışık, çevresiyle barışık huzurlu bir toplum olmalıyız. Bu da değerlerle olabilecek bir şey. Değersiz toplumlarla bunlar ile ayakta durabilmeniz de pek mümkün değil. Bu bakımdan yaptığımız güzel şeylerle hep beraber gurur duyalım, çünkü bu ülke bu vatan bizim. Eksikliklerimizi, noksanlarımızı düzeltmeye çalışalım. Kendimizi de eleştirelim,  ama kendimizi ne çok aşağıda ne de çok yukarıda görelim, olduğumuz kadar görebilirsek özgüvenimiz en azından yerine gelmiş olur.”

El Ele Güzel Hizmetler Yapmak İstiyoruz

Sözlerine Kocaeli’ mizin Türkiye'nin gözbebeği, Bilim, Sanayi, teknoloji şehri olduğuna vurgu yapan Vali Yavuz: “Aslında bir liman başkenti, ihracatın başkenti ve bilim şehri Kocaeli desek doğru bir şey demiş oluruz. Aslında bu ve buna benzer birçok şeyi Kocaeli’nin arkasına ekleyebiliriz. Çok başarılı bir şehir inşallah bizlerede bu yolculukta sizlerle beraber el ele güzel hizmetler yapmak nasip olur diye Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Her şeyin başlangıcı iyi niyetle başlamak ve bu iyi niyetle de bu millete hizmet etmektir. Allah aziz Türk milletine hiç birimizi mahcup etmesin. Bizim kültürümüzde özel büyük makamlara atananlara Allah mahcup etmesin, utandırmasın denir. Bunlar bizim kadim geleneklerimizdir. Kadim geleneklerimizi unutmamak, yaşatmak bizim de asli görevimizdir.” dedi.

Daha sonra toplantıya katılan muhtarlarımıza tek tek söz veren Vali Yavuz, onları yakından tanıyıp, sorunlarını dinleyerek toplantısına devam etti.

Her Kesimle Bir Araya Geleceğiz

Muhtarlarımızı dinleyen ve yakın bir işbirliği içerisinde çalışmalarına devam edeceğinin müjdesini veren Vali Yavuz, yaptığı açıklamalarında:  “Muhtarlarımızı çok özel bir yere koyuyoruz kamu kurum ve kuruluşlarımız sizlerin her bir talebinizi dikkate alacaklar. Çünkü bu talepler sizlerin talepleri değil kamu talebidir. Diğer taraftan da bizim kaybedecek hiçbir kimsemiz yok yani bu şehirde yaşayan her bir insan bizim için kıymetli ve değerlidir. İlçelere geldiğimizde muhtarlar toplantısı yapacağız, sizleri dinleyeceğiz ve STK toplantıları yapacağız. Pandemi dönemi nedeniyle kısıtlamalar var. Pandemi konusuna halen devam etmemiz gerekiyor. Kocaeli olarak hala tehlikeyi atlatmış değiliz. Halen vaka sayılarımız bizi mutlu edecek düzeyde değil. Dolayısıyla bunu da dikkate almamız gerekiyor. Biliyorsunuz ki bu döneme kontrollü sosyal yaşam diyoruz. Bilim kurulu bir takım tedbirler alıyor, bizler bu tedbirleri yayınlıyoruz hıfzıssıhha kurulu kararlarıyla sizlere tebliğ ediyoruz. Burada sizlerin çok büyük emeği ve desteğinizi gördük, bu vesileyle hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçte sizin desteğinize yine ihtiyaç var. Özellikle vatandaşlarımızın ikna edilmesi noktasında maske ve mesafeye dikkat edilmesi noktasında sizlerden beklentimiz var. Ümit edelim ki tez zamanda bu Kovid-19 sürecini ya da bu virüsü yenelim ve tekrar yakın mesafelerde birbirimize sarılabilelim. Bunu çok arzu ediyoruz. Her şeye rağmen bu toplantıları çok kalabalık olmasa bile bu ilçe gezilerini yapacağız, sizlerle bir araya geleceğiz ve sizlerin ihtiyaç ve sorunlarını dinlemeye devam edeceğiz. Her kesimle bir araya geleceğiz. Her zaman söylediğimiz bir şey var: ‘istişare kültürünü, ortak aklı ve birlikte yönetimi’ mutlaka gerçekleştirmeliyiz. Bunu yapabilmemiz için de bir araya gelmeliyiz.” dedi.

Konuşmaların ardından Muhtarlarımız tarafından iletilen sorun ve şikayetlerin çözümü noktasında toplantıda hazır bulunan kurum müdürlerine talimat veren Vali Yavuz, toplantıya katılan muhtarlarımıza katılımları ve güzel temennileri için teşekkür etti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner193

banner27

banner71

banner76

banner171

banner5

banner70

banner75

Esnaf Pandemi Destek başvuruları uzatıldı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, esnaftan gelen talep doğrultusunda 2. Dönem Pandemi Destek Paketi başvurularını...

Haberi Oku