SAĞLIK:
Çeker: '112 çalışanları keyfi çalıştırılamaz!'

112 ÇALIŞANLARI KEYFİ BİR DÜZENDE ÇALIŞTIRILAMAZ

  İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı faaliyet gösteren 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarının  ve bu istasyonlarda görev yapan  sağlık çalışanlarının  iş akışını ve sağlık  hizmetlerini sevk ve idaresini  planlayan İl Ambulans Servisi Başhekimliği işini gücünü bırakmış işleyen ve çalışanların memnun olduğu ülke ve ilimizdeki tüm 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarda uygulanan mesai(nöbet ) uygulamasını yok sayarak adeta eski köye yeni adet getirme misali

İstasyon içerisinde ve istasyonlar arasında farklı mesai uygulamasını hayata geçirerek çalışanları huzursuz etmeyi kendilerine görev addetmişlerdir.

        112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarında görev yapan sağlık çalışanları bir çok olumsuzluklara rağmen özveri ile görev yapmakta ve tüm olumsuzluklara rağmen vatandaşımıza ulaşılabilir kaliteli  sağlık hizmeti verebilmek için fedakarca çalışmaktadırlar.  Bu çalışmanın karşılığı çalışanlar ödüllendirilmesi ve taltif edilmesi gerekirken adeta cezalandırılmaktadırlar.

        Kurum amirleri 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarının bulunmuş olduğu fiziki mekânlardaki teknik eksik ve olumsuzlukları giderme yerine saat gibi çalışan ve çalışanların memnun olduğu sistemi işlemez hale getirmek için büyük gayret sarf etmektedirler. Halk deyimi ile “Yürüyen tekere çomak sokmaya çalışmaktadırlar.”  Adeta çalışma barışını sabote etmektedirler. 

        Sorunun çözümü için idarenin kendisini sağlık çalışanın yerine koymak suretiyle empati yapmaya ve sağ duyuya davet ediyoruz.  Sorumlu sendikacılık anlayışımız çerçevesinde sorunun çözümüne katkı sunmak için idare ile haziran ayının başında yapmış olduğumuz görüşmede çalışanların kaygılarını idareye ilettik ve çözümü noktasında sendika olarak üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu ilettik.  

        Sağlık çalışanlarının temsilcisi ve sesi olarak yetkililere bir kez daha sesleniyoruz.

112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan personelin çalışma saatleri ve sürelerinin yasal dayanaktan yoksun bir şekilde idarenin Whatsapp üzerinden yayınladıkları resmiyeti olmayan mesaj ile çalışanların mesai (Nöbet) saatlerini keyfi düzenleme ile belirlenmesi çalışanlarda rahatsızlık yaratmıştır. 24 saat kesintisiz hizmet veren 112 çalışanlarının mesaiye başlama saatlerini değiştirmek, çalışanı belirsizliğe sürüklemek kimsenin hakkı değildir. Nöbet saatlerinde istasyonda görev yapanlar arasında ve istasyonlar arası farklılık oluşturmak personeller arası eşitsizliğe ve düzensizliğe yol açacaktır.

        Ayrıyeten idarenin takdir yetkisi sınırsız olmayıp kamu yararı ve hizmet gerekleriyle sınırlıdır. Yapılan işlem Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 10.  ve  49. Maddesine, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 10.ve 100 Maddesine, Yataklı Tedavi Kurumlar İşletme Yönetmeliği’nin Nöbet Esasları başlığı altında yer alan 41. Maddesinin (a) bendine, Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 9. ve 10. Maddesine aykırılık teşkil etmektedir. 

        Sendika olarak yaşanan sorun hakkında ilgili yerlere gerekli başvuruları yaparak fiili durumun sonlandırılmasını talep ettik. Üyelerimiz içinde örnek başvuru dilekçeleri hazırlayarak çalışanların da bireysel olarak haklarını aramalarının da önünü açtık. Beklentimiz gerekli düzenlemelerin yapılarak çalışma barışının tesis edilmesi kamu vicdanının rahatlatılması ve uygulama birliğinin sağlanmasıdır. Çünkü idare keyfiyete göre, ben yaptım oldu mantığı içerisinde hareket etmemelidir.

        İdare mevcut yasal düzenlemeleri uygulamak zorunda olduğu gibi çalışma ortamında iş barışını, huzurunu sağlamak ve korumak zorundadır. Bu temennilerle bu yanlıştan bir an önce dönülmesini,  bu konuda tüm yasal platformlarda da hakkımızı arayacağımızdan hiç kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın. Çalışanın mağdur edilmesine asla müsade etmedik, etmeyeceğimiz.

        Konu ile ilgili 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan sağlık çalışanlarını nöbetlere dilekçe ile itiraz etmelerini ve itiraz sonrası konuyu idari yargıya taşıyarak dava açmaya davet ediyoruz. Sendika avukatlarımız sendika üye ayrımı yapmadan idari dava açmak isteyen tüm sağlık çalışanlarına hizmet verecektir. Sağlık çalışanlarına ve kamuoyunun bilgilerine sunulur.

        Hepinize Teşekkür Ediyor, Saygılar Sunuyorum.

                                                                                                     Ömer Çeker

                                                                                                     Şube Başkanı

                                                                                                 Türkiye Kamu Sen

                                                                                             Denetleme Kurulu Üyesi

banner148
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner27

banner71

banner76

banner171

banner5

banner70

banner75

Stres Yapmanın Kalp Sağlığına Etkilerine...
Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Dr. Muharrem Arslandağ konu hakkında bilgiler verdi.

Haberi Oku