Yeni Gebze | Gebze Haberleri | Gebze
10 Şubat Çarsamba
Yeni Gebze | Gebze Haberleri | Gebze Facebook
Yeni Gebze | Gebze Haberleri | Gebze Twitter

Sendika tarihine kara leke olarak geçecek olay

Sendika tarihine kara leke olarak geçecek olay

20 yıldır Çelik İş Sendikası’nın örgütlendiği fabrikayı basan Birleşik Metal İş Sendikası, zorla fabrikada örgütlenmek ve çoğunluğu ele geçirmek istiyor.   Türk sendikacılık tarihine kara leke olarak geçecek olaya DİSK bünyesindeki Birleşik Metal İş Sendikası Gebze şubesi ima attı. 20 yıldır Çelik İş tarafından örgütlü olan Eku adlı fabrikayı neredeyse işgal eden ve fabrika önüne [...]

Bu Haber 31 Temmuz 2013 17:44 Yayınlandı

20 yıldır Çelik İş Sendikası’nın örgütlendiği fabrikayı basan Birleşik Metal İş Sendikası, zorla fabrikada örgütlenmek ve çoğunluğu ele geçirmek istiyor.

 

Türk sendikacılık tarihine kara leke olarak geçecek olaya DİSK bünyesindeki Birleşik Metal İş Sendikası Gebze şubesi ima attı. 20 yıldır Çelik İş tarafından örgütlü olan Eku adlı fabrikayı neredeyse işgal eden ve fabrika önüne üst kuran Birleşik Metal İş Sendikası Gebze şube yöneticileri hiçbir yetkilerinin olmadığı halde protesto ve eylemler düzenliyor. Bölgenin en huzurlu ve işçilere en iyi şartları sunan fabrika olarak bilinen Eku’daki huzuru bozmak isteyen güçler işçiler üzerinden rant kavgası yaşanıyor. Firmanın 50 yıllık tarihinde hiçbir zaman işçi ile iş verinin karşı karşıya gelmediği belirtilirken, açıklıma yapan fabrika işçileri, “Sakin giden düzeni Birleşik Metal İş bozdu. Bazı arkadaşlarımızı sahte sözlerle kandırıp fabrika yönetimine karşı kışkırtıyorlar. Biz buradan yıllarca ekmek yedik. Kumpaslara izin vermeyeceğiz. Ekmeğimize de iş verenimize de sahip çıkacağız. Çünkü maaş alacağımız yok. Maaşımız ve ikramiyelerimiz zamanında ödeniyor. Sosyal haklarımız veriliyor. Disiplin uygulaması gereğinden fazla yok. EKU, işçisini düşünen bir fabrika. Tatillerimiz var. Güzel ve temiz bir ortamda çalışıyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


// Sendika tarihine kara leke olarak geçecek olay // için 10 Yorum

 1. ahmet diyor ki:

  sayın bu haberi yapan arkadaşım
  her halde sen bu haberi yaparken arastırma yapmadan masa basında yapmıssın fabrika ve mevcut sendika yonetımı aynı ısı yapan 10 yıllık işçiye 1100 tl verirken 2 yıllık işciye 1300 tl vermesini ve bu olaylar patlayıncada yav bizim bunlardan haberimiz yok ilk sözleşmede duzeltecegız diye pişginlik yaptığını 1 ay once ayın elamını olan 1 kardesimizin 1 ay sonra performans dusukluğu sebebi ile (sendika değiştirdi diye)işden atıldığını siz böyle devem ederseniz daha çok adam cıkarılacak diyen bir sendika yöneticisinin işçinin hakkını savunacagına sendika ve işveren güdümünde davrandığını eku fabrikamız göz bebeğimizdir ama yapılan haksızlıklara karşı sendika değiştirmek işçinin en doğal yasal hakkıdır sendika değiştiren işçilere uygulanan zulmu kınıyoruz ve sizinde bu olayı daha detaylı araştırarak sorumlu gazetecılık yapacağınızı umuyorum saygılarımla

 2. ercan diyor ki:

  yalan haberler 15 senelik eleman ların maaşları 1050 tl kimi kandırıyorsunuz bu zamana kadar dogru eylem yokdu çünkü el altından para yediriliyordu …. DİSK geleçek kabullanin

 3. ercan diyor ki:

  yazıklar olsun sizin gibi haber yayımına asılsız haberler 200 kişiden fazlası sendika değişimine evet diyor işveren ve memur kabul etmiyor diye bunu ört pas edemezsiniz … Direnicez direnicez bu özğürlük hakkımızı kazanacagız…

 4. murat diyor ki:

  yalan haber yapmaya utanmadınız dimi iftirayla bir yere varılmaz işçi hakkını alamadığı düşük ücretlere boyun eğmediği için kendi özgür iradesiyle birleşik metali seçti çelik iş sendikamı değil mi fabrikada o bile belli değil biz sendika nedir diskte gördük

 5. ali diyor ki:

  Eku frende yaşananlar konusunda provakörler ortaya çıkmış. bu yorumları yapanlar Birleşik Metal İş ile saman altından su yürütüp işçiyi galeyana getirenler olmasın? Çelik İş ile gebze platformu çerçevesinde birbirinin örgütlü olduğu fabrikalara karışmama sözü veriparkadan vuran bir sendikadan ne beklenir ki?

 6. mehmet diyor ki:

  Disk %3 barajının altında kalacağı için telaş yapmış. örgütsüz fabrikaları örgütleyeceği yerde örgütlü işçiyi transfer etmeye çalışmak daha kolayına gelmiş. bu yalancılara inanan işçilere yazık.

 7. ilhan diyor ki:

  İşçiyi işinden eden sendika istemiyoruz. daha kaç kişi ekmeksiz kalacak, sadece kendi ceplerini düşünüyorlar. gariban işçiden kesilen paralar ile sefa yapıyorlar. disk kapanmmak için çırpınıyor bu arada olan işçiye oluyor.

 8. ilhan diyor ki:

  İşçiyi işinden eden sendika istemiyoruz. daha kaç kişi ekmeksiz kalacak, sadece kendi ceplerini düşünüyorlar. gariban işçiden kesilen paralar ile sefa yapıyorlar. disk kapanmamak için çırpınıyor bu arada olan işçiye oluyor.

 9. mevlüt diyor ki:

  Sendika değiştirmek istemeyen arkadaşlarımızın evlerini, akşamları tek tek dolaşılarak kendisini ve ailesi tehdit ettiler. Servislerin önünü yolda keserek arkadaşlarımızı başka araçlara bindirip zorla, tehditle notere imza atmaya götürdüler.Burası dağ başımı?

 10. hakan diyor ki:

  Sendika değiştirmek istemeyen arkadaşlarımızın evlerinin akşamları dolaşılarak tehdit edildiği ve Birleşik Metal’in Servislerin önünü kesip personeli indirerek, başka araçlarla zorla ve tehditle imza attırmaya götürüldüğü doğrudur. Bunlar şehir eşkiyası….


© Copyright 2012 Tüm Hakları Saklıdır... Ensar Web Tasarım