SAĞLIK:
Çeker: 'Kocaeli Araştırma'da asansör ayrımcılığı mı var?'

ÇEKER: UĞRAŞACAK BAŞKA İŞ Mİ KALMADI ?

ASANSÖR AYRIMCILIĞIDA NEDİR ?

'Kamuda idarelerin personel arasında yapmış olduğu ayrımcılık ve usulsüzlüğü 100’den fazla uygulamada gördük. Yemekhanelerden, tutulan nöbetlere, imtiyazlı yerlere kadar çalışanlar arasında kabul edilemez ayrımcılıklara denk geldik.

     Ama Kocaeli Üniversitesine bağlı faaliyet gösteren Araştırma Uygulama Hastanesi   bölgemizde sağlık sunumunda önemli bir yere sahiptir. Bölgede yaşayan vatandaşlarımız sağlık sorunlarına çare bulmak için kapısını aşındırmış olduğu bu güzide kurumun eski şaşalı günlerinden eser kalmadığı görülmektedir. Usulsüz uygulama ve olumsuz olaylar ile kamuoyunun gündemine gelmektedir.

İdareciler orta çağdaki uygulamaların benzerlerini çalışma hayatına uyarlamak için ellerinden gelen gayreti sarf etmektedirler. Enerjilerini kurumu geliştirme personeli mutlu etmek vatandaşın etkin ve kaliteli sağlık hizmeti alabilmesi için harcamak yerine farklı şekilde kullanmaktadırlar. Şimdide hastanedeki asansörlerin kullanımında ayrımcılık yapıldığı ile ilgili tuhaf bir duruma ilk kez personelde vatandaş da şahit oldu.

     Hastane bünyesindeki 5 noktadaki asansörün kimler tarafından kullanılacağına dair İdare tarafından yapılan planlamada personel arasında eşitsizlik yapılmış olup hekim dışı personel yok sayılmıştır. 12 adet asansörden 3'ü hekimlere, 4’ü yük asansörü, 4’ü ana girişte hasta ve hasta yakınları, bir tanesi de aktif olmayan asansör bulunduğu ve hekim dışı personelin kullanımına asansör ayrılmayarak çalışanlar arasında ayrım yapıldığı ayrıldığı bilgisi kurumda görev yapan personeller ve sendika üyelerimiz tarafından sendikamıza iletilmiştir.

     Çalışanlar idarenin uygulamaya çalıştığı bu anlamsız ve usulsüz uygulamadan rahatsız olmuşlardır. Ayrımcılığın yanı sıra bu aynı zamanda etkin bir kullanımda değildir. Hasta, hasta yakınları ve doktorlar dışındaki tüm personel ile doktor sayısı karşılaştırıldığında bu asansör kullanımının sağlık hizmetleri için doğru bir yaklaşım olduğu da söylenemez

     Bazı asansörlerin meslek mensuplarına tahsisi sağlık hizmetleri için zaruri olabilir. Fakat sağlık hizmetleri sunumunun bir ekip işi olduğu ve hekimle birlikte diğer sağlık personellerinin de ani gelişen bir vakada birlikte hareket etmeleri gerektiği düşünüldüğünde söz konusu işlemde kamu yararı ilkesinin gözetilmediği açıktır.

     Bununla birlikte sağlık hizmetlerinin bir kamu hizmeti olduğu ve bu hizmetin verilmesi esnasındaki herhangi bir problemin veya gecikmenin telafisi mümkün olmaması nedeniyle söz konusu işlemin aynı zamanda yaşam hakkının ihlali anlamına geldiği de açıktır.

     İdarelerin takdir yetkisi sınırsız olmayıp kamu yararı ve hizmet gerekleriyle sınırlıdır. İdarenin çalışma ortamında iş barışı ve huzurunu sağlamak ve korumak için tedbirleri almak zorundadır. Bunu yaparken de eşitlik ve adalet ile bu işler yapılmalıdır.

     Aşırı İş yükü, yetersiz ücretler gibi birçok sorunlar uğraşan sağlık çalışanları arasında bu tür ayrımcılıklar yapılması ile çalışma barışı baltalanmakta, iş yerlerinde huzur kaçmaktadır. Bu tür işler yanlıştır. Asansör tahsisi konusunda sendikamız tarafından idareye bir başvuru da yapılmış olup uygulamanın sonlandırılması istenmiştir. Umarız ki bu yanlıştan tez zamanda dönülür.'

                                                                                                             

                                                Ömer ÇEKER

                                            Türk Sağlık Sen Şube Başkanı

                                      Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi

                                                  BASIN BÜROSU:

                                          TÜRK SAĞLIK SEN KOCAELİ ŞUBE

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner27

banner71

banner76

banner171

banner5

banner70

banner75

Covid-19 ile Mücadele Kapsamında Proje Üretti
Dünya genelinde etkisini sürdüren Covid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında bilim insanları çalışmalarını...

Haberi Oku