banner68

Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanı Tahir Büyükakın’ın 12 İlçeye daha hızlı hizmet götürülmesi adına hayata geçirdiği “Koordinatörlük müessesesi”  dün itibarı ile hayata geçti,Büyükkakın’ın görevlendirdiği 3 koordinatörün yol haritasının nasıl olacağı ile ilgili süreç henüz belli olmasa da sistemin nasıl işleyeceği ile ilgili belirtilerde ortaya çıkmaya başladı.

Bizde karınca kararınca sözünü ettiğimiz “Koordinatörlük müessesinin” yürüyüp yürümeyeceği, yürüyecekse nasıl yürüyeceği ile ilgili fikirlerimizi dün yine bu sütunlarda paylaşmış ve uygulamanın hayata geçirilmesi adına biraz daha zamana ihtiyaç olacağını belirtmiştik.

Tahir Büyükakın tarafından ataması yapılan her üç Koordinatöründe bölgelerinde ama iyi ama kötü tanındıklarını ama mutlaka çok iyi tanınıp bilindiklerini buradan söylememiz gerekiyor, Her 3 isminde bölgelerinde uzun süre siyaset yaptıkları STK’larda görev aldıkları hatırlandığından ayakkabı numaralarının bile bilindiği aşikar.

Biz işini seven ve iyi yapmaya çalışan birisi olarak fikirlerimizi bulabildiğimiz bütün iletişim kanallarını kullanmaya çalışan bir gazeteciyiz, Köşe yazılarımızı var olan bütün sosyal medya hesapları vasıtaları ile kamuoyuna aktarmaya çalıştığımız gibi telefon hafızamızda var olan orta büyüklükte bir ilçe merkezi nüfusu kadar telefon numaralarına da sabah sabah saatlerinde yazı linki atıyor bu sayede daha geniş kitlelere ulaşmanın mücadelesini veriyoruz.

“Koordinatörler” ile ilgili yazımızı da yukarıda anlatmaya çalıştığımız şekilde kamuoyuna ulaştırdıktan saatler sonra bizim bile beklemediğimiz kadar inanılmaz bir geri dönüş aldık, Edirne’den, Kars’a kadar daha da önemlisi dünyanın pek çok ülkesinde bulunan takipçilerimizden bir gazeteciyi gururlandıracak ve “Ancak bu kadar olur” dedirtecek mesajlara boğulduk.

Hepimiz biliyoruz ki son yıllarda moda olduğu gibi herkesin her konuda mutlaka söyleyecek yanlış yada doğru fikirleri var,  Bizim dün anlatmaya çalıştığımız “Koordinatörlük” ile ilgili de olağanüstü sayıda cevap gelmesi ve fikir üretilmesi bir tarafa en çok sorulan soru “ Yüksel Ercan İzmit Belediyesi ile ilgili Koordinatör Abdullah Köktürk AK Partili eski bir belediye başkanı ancak İzmit Belediyesi şu an bu uğurda  milletvekilliğinden geçmiş CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet  tarafından yönetiliyor, Size göre Hürriyet Koordinatörlük müessesesini tanıyacak mı, Abdullah Köktürk ile uyumlu bir çalışma içerisine girecek mi.? “ şeklinde oldu.

Bilindiği gibi Kocaeli genelindeki 12 ilçe belediyesi ve Büyükşehir 2004 yılı itibarı ile AK Partili belediye başkanları tarafından yönetiliyordu, AK Partinin en kuvvetli olduğu seçim merkezlerinin başında gelen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ında her platformda başarısı ile övündüğü Kocaeli’de var olan milletvekillerinin çoğunu da AK Partili adaylar kazandığından Köseköy’den, Çayırova’ya kadar AK Partinin mutlak hakimiyeti tartışmasız kabul ediliyordu.

Böyle bir iklimde yani 12 ilçe ile birlikte büyükşehir belediyesinin de AK Partili başkanlar tarafından yönetilmesi AK Parti tarafından başarılı karşılanmasına rağmen herhangi bir belediyeyi başka partiye mensup bir başkan adayı kazanıp yönetemediğinden belediyeler arasında mukayese imkanı yapılamıyor, diğer taraftan da “Acaba Kocaeli genelinde birkaç belediye CHP’li birkaç belediye MHP’li yada İYİ Partili başkanlar tarafından yönetilse ortaya nasıl bir uzlaşma kültürü çıkar.?” sorusuna hiç kimse cevap bulamıyordu.

Bu soruların cevabını gerçekten merak eden bir gazeteci olarak biz belli dönemlerde değişik siyasi partilere mensup belediye başkanları tarafından yönetilen kentlerimize ziyaretler yapmayı bir alışkanlık haline getirmiştik.

Bu yapıyı görebilmek adına Adana’ya gittik, Antalya’ya, Mersin’e, Ankara’ya, Kayseri’ye gittik, gittiğimiz bu kentlerde Büyükşehir belediye başkanları ile sohbet ettik, İlçe belediyelerini yöneten değişik partilere mensup belediye başkanlarına misafir olduk, biz sorduk onlar cevap verdiler, ayrı partilere, ayrı dünya görüşlerine mensup olsalar bile başında bulundukları belediyelerin sınırları içerisinde yaşayan vatandaşların rahatı için siyaseti bir kenara bırakıp el ele kol kola nasıl yürüdüklerini anlattılar.

O günlerde “Nasıl idare ediyorsunuz.?” diye sorduğumuz bir Büyükşehir belediye başkanı “Yüksel Bey bizim büyükşehir meclisimiz üç partili, CHP'li ve MHP'li Belediye başkanlarımız var, dolayısı ile meclisimizdeki  üye sayısı da birbirlerine yakın, Bu durum bizi sağduyulu davranmaya , diğer partilerin hakkını ve hukukunu da korumaya mecbur bırakıyor, biz herhangi bir belediye başkanının talebine olumsuz cevap verdiğimizde o partiye mensup meclis üyeleri de bizim taleplerimizi zor sokuyor, zaten hepimizin görevi vatandaşlarımıza daha yaşanabilir bir yerleşim merkezi sunmaktan başka bir şey değil, bu bilinçle hareket edince herhangi bir sorun yaşamadan gül gibi geçinip gidiyoruz” şeklinde muhteşem bir cevap vermişti.

31 Mart tarihinde yapılan yerel seçimde İzmit belediye başkanlığını CHP’li aday Fatma Kaplan Hürriyet kazandı, yukarıda da belirttiğimiz gibi AK Partili siyasetçiler kendileri açısından bu durumu kayıp olarak saysalar da neticede değişmez gerçeğin “halkın iradesi” olduğunun farkına varınca ortaya “uzlaşma” diye bildiğimiz o sihirli tanım çıktı.

Tahir Büyükakın Üniversitede Öğretim görevlisi olarak bulunmuş, Belediyede genel sekreterlik , Bilecik’te valilik yapmış, şimdide Büyükşehir belediye başkanlığı makamında bulunan bir isim, Asıl mesleği Avukatlık olan Fatma Kaplan Hürriyet’te iki dönem milletvekilliğinin ardından İzmit’e belediye başkanı olmuş bir siyasetçi.

Büyükşehir Belediye başkanı Tahir Büyükakın tarafından Koordinatör olarak görevlendirilenAbdullah Köktürk’te dün bu sütunlarda belirttiğimiz gibi Öğretmenlik mesleğinden başlayan süreç sonunda  Belediye başkanlığı makamına seçilmiş daha sonrada önemli sayılabilecek bir STK’da görev almış sakin yapısı ile bilinen bir görev adamı.

Şu aşamada CHP’li İzmit belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’te, AK Partili Darıca Belediye başkanı Muzaffer Bıyık ve diğer ilçelerin belediye başkanlarının tek bir hedefi var 31 Mart tarihinde diğer belediye başkanlarından aldıkları bayrağı biraz daha yukarı taşımak ve seçildikleri yerleşim merkezlerini daha yaşanabilir bir hale getirebilmek.

Kocaeli 15 yıl sonra tekrar bir CHP’li belediye başkanı ile tanıştı, yukarıda da belirttiğimiz gibi ilk anın şaşkınlığı sonrasında her ay yapılan Büyükşehir meclis toplantılarında AK Partili siyasetçiler CHP’li bir belediye başkanı gördüler, İYİ Partili, MHP’li, CHP’li meclis üyelerine “Merhaba” dediler, Yukarılarda oldukça sert esen siyasetin aksine Kocaeli’nin menfaatleri adına “uzlaşmanın” bir mecburiyet olduğunun farkına vardılar.

Bu durumu biz önümüzdeki günler adına bir kazanç olarak görüyoruz, Tahir Büyükakın zaten uzlaşmacı kişiliği ile tanınıyor, seviliyor, Abdullah Köktürk ise zaten centilmen bir yönetici, her iki siyasetçinin karşısında bulunan Fatma Kaplan Hürriyet’i de siyasetçiliğini bir kenara bırakıp bir bayan bir anne olarak değerlendirdiğimizde işin yüzde seksenlik bölümü zaten çözüme kavuşmuş oluyor.

Bu kadar tahlilden sonra biz Abdullah Köktürk’ün koordinatör olarak görevlendirildiği İzmit Belediyesinin CHP’li olmasını bırakın dezavantaj olmasını son derece önemli bir kazanım olarak görüyoruz, Neticede aynı parti içerisinde siyaset yapmalarına rağmen birbirlerine yıllar yılı selam vermeyen çok sayıda belediye başkanının da var olduğunu bildiğimizden Abdullah Köktürk ile Fatma Kaplan Hürriyet’in İzmit’in menfaatleri adına kısa bir zaman sonra Abi-kardeş fotoğrafları vereceği günlerin çok yakınımızda olduğunu hissediyoruz.

Yeter ki taraflar birbirinin kolunu bükmeye çalışmasın, siyaset yapacağım diye birbirlerinin arkasından kuyu kazmaya çalışmasın.

Mevzu Kocaeli’ye hizmet ise gerisi teferruattır.

YORUM EKLE

banner69
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner27

banner71

banner76

banner82

banner5

banner16

banner70

banner75