Milletlere pranga takamazsınız. Milletlere zincir vuramazsınız:

Akif’in dediği gibi:

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım,

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım.

Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım,

Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

***

Dünya’daki pek çok ulus bağımsızlıkları için çok çabalar göstermişlerdir, hatta savaşmışlardır ve savaşmaya da devam ederler.

Ancak Türk Milleti gibi benliğinde bağımsızlık karakteri olan bir ulus pek nadirdir…

Osmanlı’nın en zayıf düştüğü anda onun bağrından filizlenen bir akım artık yavaş yavaş Cumhuriyete doğru hayat alıyordu.

Bunun emareleri 1919 yılının başlarında belirmişti…

Koşullar olgunlaşmış ve artık bir millet ve yepyeni bir devlet yolunda hazırlıklar başlamıştı.

Bir genç komutan şimşek bakışları ile yola çıkıyordu…

Bundan tam 101 yıl önce…

Yani bundan tam bir asır önce…

Dile kolay…

***

Galata Limanı düşmanın işgali altında olduğu için limana, ancak hemen yolcusunu veya yükünü indirip kaldıracak gemilerin yanaşmasına izin veriliyormuş o günlerde. Bandırma gemisi hem yorgun bir gemi, ayrıca tamiratı da gerekli imiş… Ve gemi uzun süre kalacağı için açıkta demirlemiş. İstanbul Kızkulesi açıklarında demir atmış ve orada bekliyormuş. Onarımı da ayrıca orada yapılmış. Mustafa Kemal,  Galata’dan ufak bir bota binerek sessizce Bandırma Gemisine ulaşır…

1919 yılı Mayıs ayının ortalarında , İstanbul’u topyekün işgal eden düşmanı uyandırmadan Bandırma Gemisi Kızkulesi açıklarından demir alır ve Samsun’a doğru yol almaya başlar.

Bir Milletin  Kurtuluş Savaşı’na giden yol  ve güzergah işte  bu noktadan demir alır ve emperyalizme karşı, Samsun’da kıvılcım alacak olan bir destanın başlangıç noktası da ayrıca burası olmuş olur…Geminin içindeki az sayıdaki yolcular arasında, Mustafa Kemal adlı, tarihin akışını değiştirecek bir Osmanlı subayı da vardı.

Orijinal adı ‘Pandarme’, tanındığı ismi ise ‘Bandırma’ olan gemi, 19 Mayıs 1919 günü Karadeniz’in hırçın dalgalarını aşıp Samsun kıyılarına demir attığında, kayıkçı Karakaş Mustafa, Gazi Mustafa Kemal’i sandalıyla karaya çıkarmaya hazırdır. Çekilen kürekler aslında sadece karaya doğru değildir. Çekilen her kürek, uzun ve güçlüklerle dolu bir mücadelenin içine doğru yaklaştırır, Gazi’yi. Mustafa Kemal ve arkadaşları Samsun’da ilk adımlarını Reji İskelesi’ne atarlar. Burada aralarında Samsun Mutasarrıfı İbrahim Ethem Bey’in de bulunduğu küçük bir grup tarafından karşılanan Mustafa Kemal, maiyetiyle birlikte ‘Mantika Palas’a yerleşir. Uzun yıllar ‘Mıntıka Palas’ olarak adlandırılan bu otel günümüzde ‘Gazi Müzesi’ adıyla, ağırladığı bu değerli konuklarının hatıralarını yaşatıyor.

***

19 Mayıs 1919’da yani bundan tam bir asır önce başlayan kutlu yolculuk ve zafer yürüyüşü Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılmasıyla sonuçlandı. Bu genç devletin hedefi ise, teknoloji ve bilimin baş döndürücü bir hızla geliştiği 20. yüzyıla uyum sağlamak, hatta içinde bulunduğu ‘muasır medeniyet seviyesinin’ de üstüne çıkmak olacaktı. Yeni devletin (Türkiye Cumhuriyeti’nin) yaşayıp, gelişebilmesi bu anlayışa bağlıydı. Bu noktada Gazinin temel güven kaynağı ise o günkü gençlikti. Devleti yüceltmek gençliğin çalışmalarına, gençlerin başarılı çalışmaları da onların beden ve ruh sağlığının gelişimiyle mümkündü. Anadolu’yu karış karış gezdi, bağımsızlık meşalesini yakarak bu meşalelerin daha çok yüreklerde çoğalmasını sağladı. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK , genç cumhuriyetin korunup, kalkındırılması ödevini, çok sevdiği gençliğe verdi. Bu ödevi de gençlerin beden ve ruh sağlığını geliştirecek çabaları her yıl tüm ulusla paylaşmak için bir bayramla kutlamayı kararlaştırdı. Yüz bir yıl önce 19 Mayıs 1919’da ulusa ve gençliğe inanarak başlatılan yürüyüşün ilk günü Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak armağan edildi.

Samsun meşalesinin yakıldığı 101. Yılında Cumhuriyetimiz ve O’nun büyük Bayramı olan 19 Mayıs her daim kutlu olsun ve dileğiimiz elbette şu anda bir asırlık olan Cumhuriyet sevdamız NİCE YÜZYILLAR sonsuza dek sürsün !

SAĞLICAKLA KALIN!

banner69
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner27

banner71

banner76

banner5

banner70

banner75