“Sınavı kazanabilecek miyim,
Okulu bitirince iş bulabilecek miyim,
Diplomam işime yarayacak mı?,
İş bulurken tanıdık bulmalı mıyım?”  
diyorlar.
Kimler?

Tabiki çocuklarımız gençlerimiz.

Gençler Eğitim hayatını yurt dışında almaya yöneliyor.

Özellikle yurt dışında üniversite okumayı tercih eden öğrenciler, kabul şartları gereği, not ortalaması ve dil seviyesi yüksek olan öğrencilerden seçildiğinden, ne yazık ki başarılı ve kalifiye genç nüfusun beyin göçü gün geçtikçe artıyor.
ülkemiz adına kaygı ve üzüntü verici boyutta.
Neden?
Türkiye'de eğitim sisteminde sürekli değişiklik yaşanması, sınav sisteminin gençlerde oluşturduğu stres, baskı ve belirsiz süreçler, iş bulamama ve gelecek kaygısı, 
Neden?
Yurt dışında eğitim almış öğrenciler iş bulma ve başarılı olma şansı yüksek.
Yurt dışında eğitim öğrencilere  ana dil düzeyinde yabancı dil öğretiyor,
kaliteli bir eğitim kazandırmakla kalmıyor, sınav sistemlerinde boğmuyor,
Özgür düşünce ve yaratıcılık ön plana çıkartılan okullarda eğitim alıyorlar.
Yeni insanlarla tanışıp, yeni şehirler, mekânlar, kültürler görerek kendi sorumluluklarını almayı, farklı dil, din ve ırklara saygı duymayı öğreniyorlar.
Öz saygıları artıyor.
Yurt dışı bağlantıları gelişiyor, kariyer planlarını yaparken çevresel sınırlara takılı kalmıyor, kendilerine büyük hayaller ve büyük hedefler koyabiliyorlar.
Tüm bunların yanında  deneyimlerinin kendilerine iş bulma süreçlerinde kolaylık sağladığına inandıklarını gösteriyor.
Gençler yurt dışında eğitimin sadece iş bulma sürecinde etkisi olmadığını bunun yanı sıra işe girdikten sonra iş yerlerine ve çalışma arkadaşlarına uyum gösterme ve adapte olma konusunda da kendilerine büyük faydası olduğunu belirtiyorlar.
Öğrenciler ve aileleri açısından baktığımızda yurt dışında eğitim almak büyük avantajlar sağlıyor.

Peki ülkemiz adına bu gençlerin yurt dışına gitmesi bizim için bir kayıp değil mi?

Elbette kayıp.

Bazı verilere göre beyin göçü ortaokul seviyesine düştü.

2017 yılında eğitim için yurt dışına gitmek isteyen öğrencilerin oranı yüzde 30 arttı.

Yabancı liselerin mezunlarının yaklaşık yarısı yurt dışındaki üniversitelere başvurdu.

Türk öğrenciler  Amerika.kanada ve son dönemde eğitim ücretlerinin düşük olması, sınava bağlı olmayan kolay giriş koşulları sebebiyle, Letonya, Litvanya ve Estonya gibi Baltık ülkelerine gün geçtikçe ilgi artıyor.
Neden Baltık ülkeleri öne çıktı?
Bu grupta özellikle Letonya, oldukça eski ve köklü üniversiteleri ile gerek İngilizce eğitim veriliyor olması gerekse ranking sıralamasında yukarılarda yer alması ve buna bağlı olarak Türkiye'de denklik alabilmesi ile tercih sebebi.

Yine en önemli etkenlerden biri sosyal yaşam güvenliği.

Bu ülkede suç oranı inanılmaz düşük. Daha az maliyetli olması da ailelerin Letonya üniversitelerine sıcak bakmasını sağlıyor.

Yurt içindeki herhangi bir özel üniversiteyle birbirine denk maliyetlerle, küresel geçerliliği olan diplomalar alınması Letonya'yı ön plana çıkartan en önemli özelliklerden…

Üniversitelere not ortalaması ve dil yeterliliği ile girilebiliyor. Yeterli dil seviyesi olmayan öğrenci hazırlık sınıfına katılım sağlayabiliyor.

Lisans maliyetleri yıllık 2500-4000 Euro arası ,bu rakam Tıp ve sağlık bilimleri için 6000-10000 Euro arasında değişiklik gösteriyor. Yaşam maliyetleri ise aylık konaklama ve cep harçlığı ile 300-700 Euro arasında  öğrenciler toplamda Türkiye'de bir özel üniversitede alacakları eğitime harcanacak rakamın çok altında maliyetlerle uluslararası diplomaya sahip oluyorlar.

"Yani gençleri duyalım dinleyelim sistemleri bu eğitimleri getirelim gençlerimizi kaybetmeyelim". diyoruz. 

Sevgiler Saygılar

banner69
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner27

banner71

banner76

banner5

banner70

banner75